Trądzik pospolity – charakterystyka

Niniejszy artykuł pod tytułem Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Trądzik pospolity to powszechny problem, który dotyczy zarówno nastolatków, jak i osób dorosłych. To choroba zapalna skóry o charakterze przewlekłym, która cechuje się obecnością wykwitów zapalnych i niezapalnych. Leczenie trądziku nie jest łatwym procesem i może zajmować od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Ważną rolę odgrywają kosmetyki pielęgnacyjne oraz właściwie dobrany podkład do cery trądzikowej.

Skąd bierze się trądzik pospolity?

To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób, które zmagając się z tą chorobą, starają znaleźć się źródło dotyczącego ich problemu. Przede wszystkim warto mieć świadomość tego, że nie istnieje tutaj jedna przyczyna. Trądzik pospolity może bowiem wystąpić u osób, których rodzice chorowali na niego w młodości (skłonność do występowania trądziku jest dziedziczna).

Oprócz tego trądzik pospolity może być wywołany przez:

  • zmiany hormonalne zachodzące w okresie dojrzewania;
  • przerost gruczołów łojowych i nadmierne wydzielanie łoju;
  • wzmożone rogowacenie naskórka;
  • czynniki infekcyjne – np. bakterie żyjące na powierzchni skóry człowieka.

Co więcej, trądzik pospolity może nasilać zażywanie określonych leków, niektóre produkty pielęgnacyjne i do makijażu, a także czynniki środowiskowe jak silny stres, zanieczyszczenia powietrza czy niewłaściwa dieta (przede wszystkim spożywanie w nadmiarze cukrów prostych, nabiału czy wysoko przetworzonej żywności).

Objawy trądziku pospolitego

W jaki sposób rozpoznać trądzik pospolity? Jego pierwszym objawem jest zwykle obecność tzw. wykwitów pierwotnych, czyli zaskórników, które możemy podzielić na otwarte i zamknięte. Powstają w wyniku nagromadzenia sebum oraz zrogowaciałych komórek naskórka w ujściach gruczołów łojowych.

Oprócz zaskórników mogą pojawić się także zmiany zapalne. W zależności od nasilenia choroby, możemy wyróżnić: grudki, krosty, cysty czy nacieki ropne. Nieleczony trądzik może pozostawiać po sobie przebarwienia i blizny, czyli zmiany pozapalne.

Jak dobrać podkład do cery trądzikowej?

Trądzik pospolity bardzo często jest źródłem kompleksów wśród znacznej części kobiet. Wiele z nich stara się go ukryć, stosując podkład do cery trądzikowej. To produkt, który powinien przede wszystkim skutecznie ukrywać zmiany trądzikowe, ale jednocześnie nie tworzyć efektu maski i prezentować się na skórze w sposób naturalny.

Bardzo ważne jest, aby podkład do cery trądzikowej oprócz składników aktywnych, które działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie, był wyposażony w odpowiednio wysoki filtr SPF. Dlaczego to tak ważne?

Wiele osób wychodzi z założenia, że promienie UV wpływają korzystnie na pozbycie się trądziku. Jest to oczywiście błędne stwierdzenie. Promienie UV dają mylne wrażenie wysuszenia trądziku, powodując tym samym, że po pewnym czasie powraca on ze zdwojoną siłą (dochodzi do zwiększonej produkcji sebum). Oprócz tego promienie słoneczne mogą mocno podrażniać delikatną skórę twarzy. Dzięki filtrowi SPF w podkładzie mamy całkowitą pewność, że naszą skórę pokrywa warstwa ochronna.