Borelioza – jak się przed nią uchronić?

Niniejszy artykuł pod tytułem Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Borelioza to schorzenie pochodzące od bakterii BorreliaburgdorferiJak wiadomo do jej przenoszenia przyczyniają się kleszcze, a jej początkowe objawy trudno rozpoznać. Jak więc uchronić się przed boreliozą?

Objawy boreliozy

Występowanie największej liczby zachorowań na boreliozę określa się na czas wiosenno-letni, chociaż kleszcze aktywne są cały rok. Najbardziej charakteryzujące objawy tej choroby to rumień wędrujący, zaczerwienie skóry i obrzęk, jak również objawy podobne do grypy:

  • gorączka
  • ból głowy
  • ból mięśni
  • powiększone węzły chłonne

Wielu ludzi bardzo późno zauważa przyczynę tych występujących objawów, dlatego szanse na wyleczenie z tej choroby maleje z każdym dniem zwłoki. Powikłania powstające przez boreliozę mogą przyczynić się do powstawania:

  • zapalenia opon mózgowych
  • zapalenia mięśnia sercowego
  • zapalenie stawów
  • zapalenie nerwu wzrokowe

Borelioza – jak się przed nią uchronić? Praktyczne porady

Ochrona przed kleszczami w pierwszym kroku to na pewno ubieranie takich rzeczy, które w żaden sposób nie umożliwią kleszczom kontaktu ze skórą. Najlepiej jeśli będzie to bluza z długim rękawem, czapka, pełne buty i spodnie zakrywające nogi. Dobrze będzie też, jeśli ubranie przed wyjściem zostanie spryskane środkami, które odstraszają pajęczaki. Jeśli zależy Ci na zdrowym odstraszaczu, możesz do tego użyć olejków eterycznych np. miętowego albo lawendowego. Taki olejek mieszamy z olejem rzepakowym i po prostu nakładamy jak krem na skórę . Po powrocie ze spaceru należy dokładnie przejrzeć całe swoje ciało, zwłaszcza w miejscach, w których kleszcze najlepiej się przyczepią, takich jak okolice szyji, doły podkolanowe i pochwowe.

Borelioza a suplementy diety

Na tą chorobę niestety nie da się zaszczepić, bo nie wynaleziono szczepionki. Jeśli chcesz złagodzić skutki kleszcza to warto poszukać w internecie, a nawet zapytać się w aptece o dostępne suplementy diety. Wiele z nich ma naturalne składy i poleca się je do stosowania przy chorobie boreliozy. Takie produkty mogą wspomóc w detoksykacji organizmu, jak również mogą stymulować układ immunologiczny – układ odpornościowy. Dzięki czemu skutki ukąszeń kleszczów zostaną zminimalizowane, a leczenie choroby będzie mniej nieprzyjemne w odczuciu. A twoje zmagania w pozbyciu się bakterii na pewno ułatwione.