Duże donice ogrodowe – co w nich sadzić?

Niniejszy artykuł pod tytułem Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jesteś początkującym ogrodnikiem, a twoja wiedza na temat roślin jest jeszcze mała. Nie wiesz więc jaką wybrać donice do swojego ogrodu? Przeczytaj poradnik, a dowiesz się jaki pojemnik do wsadzenia rośliny będzie odpowiedni. Jakie rośliny nadają się do donic ogrodowych?

Karłowate rośliny iglaste i liściaste

Często zostają obsadzone w skalnych ogrodach. Jednak doskonale nadają się też do donic. Możemy do tej grupy zaliczyć: jałowce, świerki, klon palmowy,pięciornik krzewiasty. W duży donicach mogą rosnąc róże, bukszpany czy hibiskusy.

Drzewa i krzewy

Coraz częściej można spotkać drzewa i krzewy w donicach, których korony są formowane jak w japońskich ogrodach. Rozpinane na stelażach lub strzyżone w bardzo wymyślne formy.

 

Drzewka owocowe

W donicach ogrodowych możesz uprawiać jabłonie i grusze kolumnowe, których korony osiągają średnice do 60 cm. Jest to niezwykła alternatywa ogromnych owocowych drzew, bo te mieszczą się w doniczce, a kwitną i rodzą normalnej wielkości owoce.

Duże donice plastikowe

Donice ogrodowe – co powinny mieć, aby Twoim roślinom dobrze się w nich rosło?

Donice powinno wybierać się tak, aby rośliny, które w nich posadzisz miały dobre warunki do życia. Oto dwie wskazówki, aby Twoje rośliny miały dogodne miejsce do wzrostu:

Dobre materiały

Donice ogrodowe muszą zostać wykonane z takich materiałów, które przede wszystkim będą odporne na warunki atmosferyczne jak wilgoć, mróz i promieniowanie UV. Takie pojemniki nie mogą być niestabilne i kruche, bo nie będą dobrą ochroną przed wiatrem. Na rynku jest mnóstwo najróżniejszych donic z przeróżnych materiałów. Na przykład firma Prosperplast proponuje duży wybór donic ogrodowych, a w swojej ofercie ma doniczki mrozoodporne wykonane z ceramiki, które są ciężkie i grube,a dzięki tym właściwościami ochronią roślinę przed wiatrem i będą służyć przez wiele lat. Prosperplast posiada również doniczki metalowe czy choćby plecione z rattanu.

Rozmiar też jest ważny

Donice trzeba dobierać do wielkości bryły korzenia rośliny, a w trakcie jej wzrostu przesadzać do coraz większych pojemników. Dla krzewów i małych drzewek odpowiednia będzie donica ogrodowa o średnicy około 50 cm i nieco większej głębokości. W pojemnikach o głębokości mniejszej niż 40 cm ziemia będzie zbyt szybko wysychać. Wysokość donicy powinna być mniej więcej równa 1/3 wysokości rośliny.