Z pewnością każdy słyszał o plikach w formacie RAW i JPG. Jeden z nich mianowicie RAW brzmi bardziej niebezpiecznie niż jego przeciwnik. Początkowo wyjaśnimy te dwa pojęci by bardziej poznać ich cechy charakterystyczne.
Zacznijmy od bardziej znanego nam JPG, zwanego także JPEG. Jest to najbardziej popularny rodzaj pliku wśród amatorów fotografii,a nawet tych niezajmujących się nią. Łączy on dobrą jakość z małym rozmiarem. Plik poznajemy po płynnych przejściach pomiędzy barwami oraz brakiem gwałtownych załamań krawędzi. Plik RAW (z angielskiego „surowy”), pozwala na zachowanie znacznie większej jakości obrazu dając możliwość dokładniejszej obróbki pliku.
Zaletą plików RAW jest przede wszystkim dobra jakość zdjęć . Mamy możliwość bezproblemowego ratowania nieoświetlonych bądź prześwietlonych szczegółów, regulacji balansu bieli/ekspozycji/kontrastu/natężenia kolorów. Usuwanie szumów oraz wyostrzanie zdjęć nie stanowi w tym wypadku problemu. Kiedy więc stosować format RAW? Zawsze wtedy gdy zależy nam na uratowaniu zbyt ciemnych lub prześwietlonych miejsc, ale przede wszystkim na ich jakości. JPEG niestety nie równa się poziomem ze swoim przeciwnikiem. Jego główną zaletą jest możliwość łatwego odczytu na wszystkich urządzeniach i niewielki rozmiar. Więc jeśli masz mało miejsca na karcie pamięci wybierz JPEG.
W sytuacjach ekstremalnych, przy kontrastowych kadrach i nietypowej temperaturze JPEG się nie spisuje. Każdy zapis pliku powoduje kolejną mniejszą lub większą utratę danych. Minusem jest fakt, że nie da się wrócić do pierwotnej postaci pliku np. w unowocześnionym programie graficznym. Przejdźmy teraz do negatywnych cech pliku RAW. Główny problem stanowi wielkość, a mianowicie są kilkukrotnie większe od JPG, ich zapis trwa znacznie dłużej. Wymagają wykorzystywania nowych programów graficznych. Warto przypomnieć, iż nie każdy program obsługuje tego typu pliki i nie wszystkie systemu komputerowe bez dodatkowych plug-inów są w stanie otworzyć pliki RAW, ani wyświetlić jego miniaturki. Umieszczenie tego pliku w sieci np. na Facebooku czy innym portalu społecznościowym jest niemożliwe.
Format JPG można uznać za zwyczajny plik, z którym większość poradzi sobie bezproblemowo. Problem może pojawić się przy korzystaniu z pliku RAW, który wymaga większej uwagi i obycia. Dla niektórych może okazać się męczące i skomplikowane. Nie ulega wątpliwości, że większośc decyduje się na korzystanie z formatu JPG.