Mrówki w domu - sposobów na pozbycie się ich z mieszkania

Mrówki w domu – sposoby na pozbycie się ich z mieszkania

Masz mrówki w domu? I nie wiesz jak się ich pozbyć? Jeśli tak, to ten artykuł jest stworzony specjalnie dla Ciebie, dzięki niemu będziesz wiedział jak postąpić z uporczywą inwazją w swoim domu.

Mrówki to jedna z najliczniejszych grup owadów na świecie występująca prawie na całym świecie. Nieproszeni goście to przede wszystkim robotnice, które całymi dniami szukają i znoszą pożywienie dla pozostałych mrówek w gnieździe. Nowe kolonie nie zakłada robotnica, a królowa – to właśnie ona jest odpowiedzialna za nieustanne pojawianie się nowych mrówek.

Jaki rodzaj mrówek możesz mieć w domu?

  • Mrówki Faraona jest to gatunek, który przybył do Polski z ciepłych krajów. Są to niewielkie owady, które dzięki takiemu rozmiarowi nie mają problemu z zagnieżdżeniem się na małej powierzchni mieszkania. Jeśli te mrówki znajdą miejsce, gdzie będą mogły żyć, traktują je jak swoją własność. W swojej kolonii posiadają wiele matek, które cały czas zastępują nowymi mrówkami te stare, które zginęły…dlatego w pojedynkę będzie trudno je wytępić.
  • Gmachówki jak poprzednicy też są małych rozmiarów, ale stacjonują raczej w drzewach niż betonowych budynkach. Jednak jeśli twój dom jest z drewna, bądź pewien, że takich lokatorów możesz się spodziewać.
  • Mrówka darniowa, rudnica, amazonka są to mrówki, które budują swoje gniazda poza domem, a powodem dla którego, możesz je zobaczyć to poszukiwania darmowej żywności.

Jak pozbyć się mrówek z domu?

Jeśli w twojej kuchni widzisz mrówki to znaczy, że są to zwiadowczynie, które zostały wysłane z gniazda na poszukiwanie pożywienia. Takim mrówką trzeba uniemożliwić znalezienie jedzenia poprzez regularne sprzątanie i mycie podłogi. I nie chodzi tutaj o zbieranie pojedynczych okruchów z ziemi. Mrówki poszukują pożywienia dzięki skutecznej metodzie czyli fermonów. Jeśli taka mrówka znajdzie pokarm, w drodze powrotnej do gniazda zostawia ślad fermonów na ścieżce, a kolejne mrówki reagując na taki zapach zaczynają kierować się w stronę zlokalizowanego pożywienia.

Jest kilka naturalnych środków, które pomogą Tobie w pozbyciu się mrówek:

  1. olej spożywczy
  2. olejki eteryczne
  3. ocet
  4. mięta
  5. sok z cytryny

Środki, które zostały wymienione mają za zadanie stworzenie bariery ochronnej, przez które mrówki będą miały problem z przedostaniem się. Mrówki posługują się tylko zmysłem węchu a ich receptory na czułkach są bardzo wrażliwe, dlatego każdy z tych środków podrażni receptory, a mrówka nie będzie chciała konfrontować się z taką przeszkodą. Olej spożywczy to jest na tyle gęsty, że mrówki nie będą chciały ryzykować i przedrzeć się przez taką przeszkodę, te które jednak zdecydują się na taki krok, przykleją się do niego i zginą.

Pamiętaj, że przy nienagannym porządku w domu i dobrze przechowywanej żywności, nie ma opcji na zalęgnięcie się mrówek.