Kredyt czy wynajem mieszkania – porady

Niniejszy artykuł pod tytułem Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zakup mieszkania to jedna z najbardziej kosztownych decyzji w życiu każdego dorosłego. Prędzej czy później każdy z nas staje przed dylematem: kredyt, czy wynajem mieszkania? Które z tych rozwiązań jest lepsze? Podpowiadamy!

Kredyt czy wynajem mieszkania – co jest lepsze?

Czy wynajem mieszkania zawsze oznacza wyrzucanie pieniędzy w błoto? Co się bardziej opłaca, kredyt czy wynajem mieszkania? Odpowiedź na oba powyższe pytania jest skomplikowana i zależy od wielu czynników takich jak na przykład chęć ustabilizowania się oraz ilość odłożonej na cele mieszkaniowe gotówki. Jakie są zalety i wady obu tych rozwiązań?

Kredyt czy wynajem mieszkania? Mieszkanie na kredyt – wady i zalety

Jedną z głównych zalet mieszkania na kredyt jest fakt, iż po spłaceniu zobowiązania, lokum przechodzi na naszą własność. Po tym czasie jedyne koszty związane z mieszkaniem, to opłaty za media według zużycia. Kolejna zaleta to możliwość odsprzedania lub wynajęcia mieszkania, w zależności od potrzeb i sytuacji na rynku nieruchomości.

Mieszkanie wykupione na kredyt to także:

  • Stabilizacja
  • Inwestycja
  • Zabezpieczenie dla potomków

Jakie są wady tego rozwiązania? Koszta inwestycji są bardzo wysokie i nie każdy może sobie na nią pozwolić w młodym wieku lub, gdy tego najbardziej potrzebuje. Wykupując mieszkanie, w pewnym sensie również blokujemy sobie możliwości dalszej kariery i rozwoju zawodowego i odbieramy mobilność. Dodatkowym kosztem mogą być remonty, które są w całości finansowane przez właściciela mieszkania, czyli nas.

Kredyt czy wynajem mieszkania? Wynajem mieszkania – wady i zalety

Jeśli chodzi o wynajem mieszkania, zalety tego rozwiązania to między innymi:

  • Duża elastyczność i brak przywiązania do miejsca, w którym się mieszka
  • Możliwość dowolnego rozbudowywania kariery zawodowej, niezależnie od miejsca zamieszkania
  • Remonty mieszkania najczęściej leżą po stronie jego właściciela, a nie osoby wynajmującej
  • W każdej chwili można wymienić mieszkanie na większe, mniejsze lub w innej lokalizacji
  • Jedynym wkładem własnym jest wpłata niedużej kaucji na koszt ewentualnych uszkodzeń lokum

Do wad wynajmu mieszkania należą wysokie koszta wynajmu (w zależności od metrażu, lokalizacji, miasta), brak stabilizacji (właściciel może nam wypowiedzieć umowę) oraz brak możliwości dostosowania mieszkania w 100% do naszych wymagań i preferencji.