Kiedy sadzić tuje?

Kiedy sadzić tuje?

Tuje to jedne z najpopularniejszych krzewów iglastych sadzonych na działkach i w ogrodach. Jak je pielęgnować? Kiedy sadzić tuje? Jak wybrać dla nich dobre miejsce w ogrodzie? Zapraszamy do lektury!

Pielęgnacja tui

Tuja, czyli Żywotnik, to jeden z najczęściej sadzonych w ogrodach i na działkach krzewów iglastych. Pielęgnacja tui jest dość łatwa, ponieważ drzewa są odporne na wiele nieprzyjaznych dla roślin czynników, takich jak na przykład zanieczyszczenia lub przymrozki. Tuje mogą także rosnąć na wszystkich rodzajach gleb, poza stanowiskami jałowymi, suchymi glebami piaszczystymi i ciężkimi glebami gliniastymi.

W Polsce można spotkać żywotnika olbrzymiego, żywotnika wschodniego i zachodniego oraz odmiany karłowate tui. Znajdziesz je w praktycznie każdym markecie z działem Dom i Ogród oraz w sklepach ogrodniczych. Aby krzewy rozwijały się prawidłowo i zdobiły nasz ogród, należy je dobrze zasadzić. Kiedy sadzić tuję?

Kiedy sadzić tuję? Jak to robić?

Tuje można sadzić od połowy kwietnia do późnej jesieni, czyli przez cały ich sezon wegetacyjny. Krzewy te są odporne na mróz, ale ich korzenie są dość delikatne. Ostatni dobry moment na posadzenie tui to około 6 tygodni przed pierwszymi przymrozkami

Przed zasadzeniem należy odpowiednio przygotować glebę – warto zadbać, by stanowisko było nasłonecznione i osłonięte od wiatru, a gleba żyzna. Zanim zasadzisz tuję, wykop w ziemi dołek o głębokości dwa razy większej niż wysokość bryły korzeniowej rośliny.

Kiedy sadzić tuje? O czym jeszcze należy pamiętać?

  • Kupuj zawsze rośliny w sprawdzonych miejscach (sklepy ogrodnicze) i poinstruuj się co do ich wymagań glebowych (wymagania te mogą się różnić w zależności od odmiany)
  • Wybieraj tuje niskie i gęste, tak, by móc cieszyć się ich szybkim rozwojem i estetycznym wyglądem
  • Zanim posadzisz tuję, przygotuj stanowisko i oczyść je z traw oraz z chwastów
  • Zanim posadzisz drzewko w wykopanym dołku, zamocz je w wiadrze z wodą na kilkanaście minut, a stanowisko wypełnij żyzną ziemią z domieszką podłoża dla drzew iglastych
  • Odstępy pomiędzy poszczególnymi roślinami, które należy zachować w trakcie sadzenia, to minimum 50 cm
  • Po zasadzeniu tui należy ją obficie podlać, a następnie obsypać stanowisko warstwą kory drzewnej,  by zatrzymać wilgoć w glebie
  • Tuje należy podlewać wieczorem