Kalistenika dla zdrowego ducha i ciała

Niniejszy artykuł pod tytułem Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kalistenika to nic innego jak trening z ciężarem własnego ciała. Słowo pochodzi ze Starożytnej Grecji od wyrazów kallos sthenos, które oznaczają po prostu piękne ciało. Kalistenika opiera się od podstaw na pradawnych założenia zgodnie z którymi do budowy Twojej masy ciała, w tym mięśni wystarczy… tylko ciężar Twojego ciała! O tym, że to prawda przekonało się już miliony ludzi na całym świecie, a Kalistenika stała się jednym z najlepszym i najzdrowszych sportów XXI wieku.

Kalistenika jest pięknym sportem, bowiem uczy rozwijać umysł i rozumieć swoje ciało poprzez aktywność fizyczną. W przeciwieństwie do klasycznej siłowni, która potrafi zrobić niedoświadczonej osobie wiele krzywdy, Kalistenika jest w 100% bezpieczna i zdrowa dla Ciebie.

Kalenistyka Kalistenika

Wiele osób zamiast Kalistenika wymawia ten wyraz: Kalenistyka. Oczywiście Kalenistyka to błędna wymowa, a poprawna jest Kalistenika, która pochodzić z j. angielskiego od słowa calisthenics, a nie calinesthics ?

Nie istnieje, bowiem coś takiego w żadnym języku jak Kalenistyka, jednak zdaję sobie sprawę, że wynika to po prostu z faktu, iż wyraz Kalistenika nie jest prosty w wymowie i być może łatwiej jest powiedzieć Ci, że trenujesz… Kalenistykę ?

Kalistenika – dlaczego warto?

Zastanawiasz się pewnie teraz dlaczego warto żebyś trenował lub trenowała Kalistenikę. Pozwól, że odpowiemy Ci na Twoje pytanie i przedstawimy najważniejsze korzyści jakie płyną z uprawiania Kalisteniki:

 1. Jest w 100% bezpieczna i zdrowa.
 2. Pozwala zbudować piękne i silne ciało.
 3. Zwiększa kontrolę nad ciałem.
 4. Poprawia samopoczucie i stan umysłu.
 5. Wpływa na rozwój mięśni wewnętrznych.
 6. Dba o dobrą sylwetkę i proporcje.
 7. Pozwala Ci rozwinąć się jako osoba.
 8. Zwiększa rozciągliwość ciała.
 9. Pobudza mięśnie do wzrostu, a stawy do wzmocnienia.
 10. Jest naturalnym odruchem Twojego ciała.

Kalistenika – ćwiczenia

Aby trenować poprawnie Kalistenikę należy na samym początku poznać podstawowe zasady kalistenicznego treningu z własną masą ciała.

Ćwiczenia Kalisteniki opierają się bowiem na kilku fundamentalnych pozycjach treningowych, a są nimi:

 1. Przysiady,
 2. Pompki.
 3. Podciąganie
 4. Stanie na rękach.
 5. Mostek
 6. Wznosy nóg.

I tak, to właśnie za pomocą tych 6 podstawowych ćwiczeń możesz zbudować całkowicie swoje ciało, wzmocnić każde ścięgno, staw oraz rozwinąć masę mięśniową od nóg po samą szyję. Są to najważniejsze 6 ćwiczeń w Kalistenice, na których opiera się każdy plan treningowy, w tym także ten znany z książki Skazany na trening.