W dobie XXI wieku, praktycznie każdy z nas używa komputerów, tabletów czy telefonów. Stały się one na użyciu dziennym, a praca bez laptopa to już zamierzchłe czasy, które pamiętają jedynie nasi dziadkowie.
Czy myślisz, że Twój komputer jest odpowiednio zabezpieczony? Antywirusy, programy, które niszczą i izolują wirusy i inne niepożądane pliki czy informacje naruszające nasz system komputerowy i powodują usterki. Czasem nawet dochodzi do całkowitego zakłócenia systemu, co w konsekwencji może doszczętnie zniszczyć zawartość Czym jest wspomniany wirus? To nieznane i małe programy, zaprojektowane w taki sposób by rozprzestrzeniały i atakowały z komputer i zakłócały jego operację.
Najbardziej znanym antywirusem wśród społeczeństwa w 2005 roku stał się AVAST, który cieszy się popularnością do dzisiaj. Oferuje on niezawodne zabezpieczenie przed wirusami czy szpiegującymi oprogramowaniami. Jego celem jest ochrona z wykorzystaniem skanowania. Zwalcza oprogramowania szpiegujące i rootkity. Wyposażony jest w silne funkcje samoobronne i osłony, skanowanie i dodatkową kontrolę sprzętu. Na czym polega działanie osłon? Pozwalają one na stały monitoring poczty elektronicznej i wszystkich połączeń z siecią oraz plików z których korzystamy. Działa natychmiastowo i w momencie pojawienia się niepożądanego pliku, blokuje jego działania, informując nas o tym. Kontroluje także wiadomości przychodzące i wychodzące z e-maila. Istnieje również osłona WWW, wykrywająca zainfekowane strony, a w przypadku chęci blokowania dostępu do niektórych stron sprawdza się doskonale.
Dla początkowego użytkownika ten wybór może okazać się nieprzyjazny i zniechęcić do użytkowania. Powodem jest brak dostępnej wersji w języku polskim oraz spore obciążenie procesora. Plusem jest jego lekkość dla systemu i to, iż nie powoduje spowolnienia naszego urządzenia. Interfejs nie jest skomplikowany i łatwo można do niego przywyknąć. Plusem dla niektórych może okazać się fakt, że działa bezproblemowo na starszych komputerach. Avira posiada tzw. mechanizm kwartalny odpowiedzialny za przechowywanie niebezpiecznych plików chroniąc urządzenie przed rozprzestrzenianiem się wirusów. Zaletami jest także chmura obliczeniowa, ochrona dzieci w serwisach społecznościowych oraz częste aktualizacje.
Na uwagę zasługuje także Comodo Antivirus. Cechuje go prosty interfejs, zapora sieciowa, tworzenie reguł dotyczących podejrzanych plików. Ma on niewielki wpływ na wydajność komputera, co dla niektórych może okazać się bardzo istotne.