Jak zbić gorączkę u dziecka – porady

Jak zbić gorączkę u dziecka – porady

O gorączce mówimy, gdy temperatura naszego ciała osiąga powyżej 38 stopni Celsjusza. Stan ma na celu zwalczyć infekcję, ale gdy gorączka jest zbyt wysoka, może być niebezpieczny dla zdrowia. Jak zbić gorączkę u dziecka, gdy zbyt wysoka temperatura ciała zagraża jego zdrowiu?

Jak zbić gorączkę u dziecka? Czym grozi zbyt wysoka temperatura ciała?

Gorączka to stan, który ma na celu uchronić organizm przed infekcją i pomóc mu zmobilizować się do walki z patogenami. Zbyt wysoka temperatura ciała może być jednak niebezpieczna, zwłaszcza jeśli utrzymuje się zbyt długo.

W temperaturze powyżej 39 stopni Celsjusza dziecięcy organizm może się odwodnić. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić także do zaburzeń w funkcjonowaniu układu krążenia i układu nerwowego. Jeśli temperatura ciała malucha przekracza 41 stopni Celsjusza, taki stan grozi uszkodzeniem białka, które buduje komórki nerwowe. W takiej sytuacji konieczne jest ochłodzenie organizmu.

Jak zbić gorączkę u dziecka?

Jak zbić gorączkę u dziecka? Może w tym pomóc:

  • chłodna kąpiel – należy jednak pamiętać, by temperatura wody była nieznacznie chłodniejsza od temperatury ciała – maksymalnie o 1 – 2 stopnie,
  • chłodne okłady – okłady należy przykładać dziecku na czoło, kark, łydki oraz kostki, co 15 minut powinny być one zmieniane,
  • ziołowe napary – napotne właściwości ma czarny bez, szałwia oraz lipa – picie naparu z tych ziół może pomóc zbić gorączkę.

Jeśli mamy do czynienia z niemowlakiem, gorączka może się pojawić nie tylko w wyniku zakażenia, ale i także podczas ząbkowania. W takiej sytuacji najlepiej zastosować zimne okłady na pachwiny i czoło, a dopiero gdy one nie działają, sięgnąć po leki z paracetamolem, najlepiej w formie czopków.

Jakie leki na gorączkę można podać dziecku?

W sytuacji, gdy domowe sposoby nie działają i u dziecka utrzymuje się wysoka gorączka, można mu podać leki na gorączkę bez recepty, zawierające paracetamol lub ibuprofen. Nie należy łączyć takich leków ze sobą, chyba że takie będą wskazania lekarza.

UWAGA: jeśli temperatura ciała dziecka przekracza 40 stopni Celsjusza lub gorączce towarzyszą inne niepokojące objawy, najlepiej udać się z nim na pogotowie ratunkowe. Zbyt wysoka i zbyt długo utrzymująca się temperatura ciała może bowiem stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet dla życia malucha!