Jak wygląda skóra atopowa?

Niniejszy artykuł pod tytułem Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Skóra atopowa jest szczególnie delikatna oraz wrażliwa. Potrzebuje starannej opieki, a żeby to zrobić, dobrze jest poznać ten problem od podszewki. Dowiedz się, co robić i dlaczego powstaje atopowe zapalenie skóry.

Skóra atopowa, czyli co?

Skóra atopowa to skóra szczególnie wrażliwa, delikatna i podatna na otarcia, zaczerwienienia czy wszelkie podrażnienia. Objawia się niezdrowym wyglądem oraz dokuczliwym świądem, który może mieć różne natężenie. Wbrew pozorom, boryka się z nią mnóstwo osób, bo na całym świecie jest ich około 20%. Choroba ta niestety dokucza przez całe życie, chociaż z wiekiem jej objawy są słabsze. Najczęściej ujawnia się ona u noworodków lub między siódmym a ósmym rokiem życia. Da się z nią jednak normalnie funkcjonować, a nawet zapomnieć i jej istnieniu, jeśli odpowiednio się ją pielęgnuje.

Sposoby leczenia

W dzisiejszych czasach istnieją skuteczne metody na walkę z atopowym zapaleniem skóry. Wszystko też zależy od stopnia zaawansowania choroby. Jeżeli objawy nie są dokuczliwe, a wręcz łagodne, wystarczą specjalne kremy oraz maści, które przypisze Ci dermatolog. Znaczną poprawę stanu zdrowia można też zaobserwować po zastosowaniu leków immunosupresyjnych. Niestety najcięższe i najbardziej dotkliwe przypadki nadal należy leczyć maściami na bazie sterydów. Ważne jest również odpowiednie nastawienie psychiczne oraz redukcja stresu, ponieważ jego silne stężenie nasila swędzenie i zaczerwienienia.

Codzienna pielęgnacja

Cierpiąc na atopowe zapalenie skóry, trzeba o siebie dbać. Dlatego zrezygnuj z silnych, pachnących płynów oraz chemicznych olejków o składzie, którego nie jesteś pewien. Wybieraj bardzo łagodne kosmetyki przeznaczone specjalnie do skóry atopowej, które nie będą działały wysuszająco. Nie używaj także zwykłych mydeł, lecz środki, które jednocześnie myją oraz nawilżają. Drażniąco będzie też działać gąbka oraz mocne pocieranie się ręcznikiem. Do kąpieli warto natomiast dodać trochę płatków owsianych, które zmiękczą Twoją skórę, a na dokuczliwy świąd pomoże Ci galaretka zrobiona z siemienia lnianego.

Jeżeli jednak czujesz, że objawy wciąż się nasilają i domowe sposoby nie przynoszą ulgi, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, bądź dermatologiem.