Jak wygląda płatność BLIK-iem?

Jak wygląda płatność BLIK-iem?

Polski system płatności BLIK pozwala użytkownikom urządzeń mobilnych sfinalizować różnego rodzaju transakcje w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Za jego pośrednictwem można ponadto wpłacać środki finansowe w bankomatach, pobierać gotówkę z konta oraz dokonywać błyskawicznych przelewów między platformami banków.

Działanie

Transakcja w systemie realizowana jest pomiędzy klientem posiadającym aplikację udostępnioną przez bank, a sklepem internetowym. Kody identyfikujące wytwarzane są przez Polski Standard Płatności. Stanowią one kombinację sześciu cyfr. Ich ważność wygasa jednak po dwóch minutach w przypadku, gdy użytkownik nie wprowadził kodu do odpowiedniego formularza płatności. System BLIK obsługiwany jest m.in. przez platformę Blue Media. Model autoryzacyjny składa się z następujących etapów:

  • stworzenie kodu,
  • wprowadzenie kombinacji cyfr w punkcie akceptacji,
  • przekazanie autoryzacji do Polskiego Standardu Płatności,
  • weryfikacja kodu,
  • autoryzacja przez bank,
  • przesłanie odpowiedzi na wezwanie przez jednostkę finansową do PSP, który za pośrednictwem agenta przekazuje ją do sklepu internetowego.

Cały proces trwa zazwyczaj kilkadziesiąt sekund.

BLIK OneClick

Jeśli użytkownik systemu przy poprzedniej transakcji zapisał dane swojej karty, może za kolejne zakupy zapłacić jednym kliknięciem. Nie potrzeba wówczas sześciocyfrowego kodu.  Korzystanie z usługi BLIK OneClick wymaga zalogowania się na stronę danego sklepu internetowego.

Płatność na Allegro

System BLIK jest zintegrowany z największym polskim serwisem handlowym. Wystarczy, że użytkownik doda wybrany przedmiot do wirtualnego koszyka i zaznaczy opcję „płatne z góry”. Po zatwierdzeniu formy płatności BLIK należy uruchomić aplikację bankową. Na ekranie telefonu pojawi się kombinacja cyfr, którą trzeba wprowadzić w odpowiedni formularz na stronie. Po zaznaczeniu opcji „zapłać” wystarczy zatwierdzić transakcję w aplikacji.

BLIK jest niezwykle prosty w obsłudze. Operacje wykonywane za pomocą systemu nie zajmują ponadto wiele czasu. Jest to główne kryterium, determinujące wybór BLIK-a jako modułu płatności przez większość właścicieli sklepów internetowych.