Jak wybrać laptopa?

Jak wybrać laptopa?

Najważniejsze parametry, którymi powinien cechować się laptop, niezależnie od tego, czy ma to być sprzęt do pracy, czy do gier, dla dorosłego, czy dla dziecka, to wysoka jakość i wydajność. Jak wybrać laptopa? Czym się sugerować? Podpowiadamy!

Jak wybrać laptopa do pracy?

Wydajny laptop do pracy powinien mieć:

 • pojemny i duży dysk (np. SDD 256 GB)
 • dużo pamięci RAM (minimum 4 – 8 GB RAM)
 • mocny i szybki procesor (Intel i5 lub i7)
 • wysokiej jakości podzespoły (np. karta graficzna)
 • solidną obudowę, odporną na uszkodzenia i wstrząsy
 • wydajną baterię (10 godzin pracy)

Warto zainwestować odrobinę więcej pieniędzy, by sprzęt spełniał nasze wymagania w 100% i komputer pracował wydajnie przez długie lata. Sprawdzone marki, wyspecjalizowane w produkcji laptopów wysokiej jakości, to Dell, Acer, Asus, Lenovo oraz Samsung. W ofercie tych firm można znaleźć również bardzo dobre laptopy do pracy zdalnej.

Jak wybrać laptopa do gier?

Laptop dla gracza to sprzęt, którego koszt może wynieść od 3000,00 zł w górę. Najważniejsze parametry takiego sprzętu to:

 • Procesor (i5 / i7)
 • Karta graficzna (np. Nvidia Geforce GTX 1050 lub jej odpowiednik od ATI)
 • Pamięć RAM (minimum 8 GB)
 • Bardzo pojemny dysk twardy (1000 GB)

Jak wybrać laptopa dla dziecka?

Zanim kupisz laptop dla swojego dziecka, sprawdź koniecznie takie parametry, jak procesor, pamięć RAM oraz dysk twardy. Sprzęt powinien być solidny i wydajny, laptop dla dziecka powinien być urządzeniem wielofunkcyjnym i służyć nie tylko nauce, ale i zabawie.

Najważniejsze cechy takiego sprzętu to:

 1. Płynna praca systemu operacyjnego
 2. Solidna obudowa
 3. Bateria zapewniająca kilka godzin pracy

Laptop dla dziecka powinien służyć przyswajaniu wiedzy i rozwijaniu pasji. Sprawdzi się minimum dwurdzeniowy procesor, 4 GB RAMU oraz dobra karta graficzna, dzięki której będzie możliwe nie tylko granie w gry, ale i na przykład obróbka fotografii i przygotowywanie prezentacji. Matryca ekranu powinna być matowa, a klawiatura ergonomiczna i wygodna do pisania. Do laptopa koniecznie trzeba dokupić myszkę, pendrive, głośniki, solidny pokrowiec oraz słuchawki, najlepiej wyposażone w mikrofon.

Aby dziecko mogło w pełni korzystać z możliwości laptopa, warto na nim zainstalować najnowsze aktualizacje dla systemu operacyjnego, aktualne sterowniki i kodeki, dobre oprogramowanie antywirusowe, czytnik PDF, pakiet Word + PowerPoint lub ich darmowe odpowiedniki oraz program czyszczący