Jak szyfrować dane i być bezpiecznym w sieci?

Niniejszy artykuł pod tytułem Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Internet jest wykorzystywany praktycznie w każdej dziedzinie życia. Dla wielu korzystanie z jego usług stało się czynnością wykonywaną codziennie, bez której nie mogą się obejść. Wielu ludzi, szczególnie w wieku od czternastego do dwudziestego roku życia popada w uzależnienie od internetu.

To w szczególności oni powinni sięgnąć po porady komputerowe. Nie potrafią odróżnić świata realnego od tego z którym spotykamy się w sieci, a spotykamy się z dużą ilością zagrożeń. Wolność słowa jest tam nieograniczona, anonimowość i brak kontroli zaburza zasady jakimi kierujemy się w codziennym życiu. Jesteśmy narażenie na treści niezgodne z prawdą, pornografię, przemoc itp. Najważniejsza jednak kategoria zagrożeń o której obowiązkowo i w szczególności należy wspomnieć to zagrożenie prywatności.

Bądź uważny!

Wielu z nas udostępnia swoje dane personalne, adresy, numery kont bankowych czy kart kredytowych. Tego typu informacje są bardzo często wykorzystywane przez osoby, które tylko czają się w sieci i powodują nieprzyjemności, czasami nawet straty finansowe.

Bezpieczne protokoły

Internauta oprócz bycia uważnym powinien skorzystać z tak zwanych „bezpiecznych protokołów”. Są one odpowiedzialne za szyfrowanie danych wprowadzanych do sieci. Przed podaniem jakichkolwiek danych musimy upewnić się że korzystamy z odpowiedniego protokołu. Kiedy używamy przeglądarek internetowych powinniśmy sprawdzić czy zamiast domyślnego protokołu HTTP jest używany szyfrowany protokół HTTPS. Prócz tego powinien znaleźć się symbol kłódki oznaczające szyfrowanie udostępnianych przez nas danych. Kiedy mamy wątpliwości co do prawdziwości strony, dobrze jest zweryfikować także certyfikat serwera.

Zapora sieciowa

Kolejną propozycją i jedną z możliwości szyfrowania danych jest zapora sieciowa. Jej zadaniem jest ochrona pojedynczego komputera. Taka funkcja jest często wbudowywana w programy antywirusowe w które każdy powinien się zaopatrzyć. Chroni nie tylko komputer, ale także sieć. Jak działa zapora sieciowa? Filtruje ruch danych jakie przechodzą przez urządzenie, następnie definiuje reguły, a kolejno odrzuca lub je akceptuje.

Serwer pośredniczący

Warto wspomnieć także o specjalnym serwerze, który buforuje przeglądarki WWW i weryfikuje czy żądane przez nas strony występują na serwerze proxy. Mowa tutaj o tak zwanym serwerze pośredniczącym. Korzystanie z proxy zmniejsza obciążenie połączenia z internetem, skracając jednocześnie czas oczekiwania na dane.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

W dzisiejszej dobie internetu warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i skorzystać z oferowanych porad komputerowych zważywszy na to, jak prosperuje moc sieci i jakie niesie skutki zbyt duże zaufanie w stosunku do niej.