Internet jest wykorzystywany praktycznie w każdej dziedzinie życia. Dla wielu korzystanie z jego usług stało się czynnością wykonywaną codziennie, bez której nie mogą się obejść. Wielu ludzi, szczególnie w wieku od czternastego do dwudziestego roku życia popada w uzależnienie od internetu.
To w szczególności oni powinni sięgnąć po porady komputerowe. Nie potrafią odróżnić świata realnego od tego z którym spotykamy się w sieci, a spotykamy się z dużą ilością zagrożeń. Wolność słowa jest tam nieograniczona, anonimowość i brak kontroli zaburza zasady jakimi kierujemy się w codziennym życiu. Jesteśmy narażenie na treści niezgodne z prawdą, pornografię, przemoc itp. Najważniejsza jednak kategoria zagrożeń o której obowiązkowo i w szczególności należy wspomnieć to zagrożenie prywatności.
Wielu z nas udostępnia swoje dane personalne, adresy, numery kont bankowych czy kart kredytowych. Tego typu informacje są bardzo często wykorzystywane przez osoby, które tylko czają się w sieci i powodują nieprzyjemności, czasami nawet straty finansowe.
Internauta oprócz bycia uważnym powinien skorzystać z tak zwanych „bezpiecznych protokołów”. Są one odpowiedzialne za szyfrowanie danych wprowadzanych do sieci. Przed podaniem jakichkolwiek danych musimy upewnić się że korzystamy z odpowiedniego protokołu. Kiedy używamy przeglądarek internetowych powinniśmy sprawdzić czy zamiast domyślnego protokołu HTTP jest używany szyfrowany protokół HTTPS. Prócz tego powinien znaleźć się symbol kłódki oznaczające szyfrowanie udostępnianych przez nas danych. Kiedy mamy wątpliwości co do prawdziwości strony, dobrze jest zweryfikować także certyfikat serwera.
Kolejną propozycją i jedną z możliwości szyfrowania danych jest zapora sieciowa. Jej zadaniem jest ochrona pojedynczego komputera. Taka funkcja jest często wbudowywana w programy antywirusowe w które każdy powinien się zaopatrzyć. Chroni nie tylko komputer, ale także sieć. Jak działa zapora sieciowa? Filtruje ruch danych jakie przechodzą przez urządzenie, następnie definiuje reguły, a kolejno odrzuca lub je akceptuje.
Warto wspomnieć także o specjalnym serwerze, który buforuje przeglądarki WWW i weryfikuje czy żądane przez nas strony występują na serwerze proxy. Mowa tutaj o tak zwanym serwerze pośredniczącym. Korzystanie z proxy zmniejsza obciążenie połączenia z internetem, skracając jednocześnie czas oczekiwania na dane.
W dzisiejszej dobie internetu warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i skorzystać z oferowanych porad komputerowych zważywszy na to, jak prosperuje moc sieci i jakie niesie skutki zbyt duże zaufanie w stosunku do niej.