Jak się bezpiecznie opalać?

Niniejszy artykuł pod tytułem Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jak się bezpiecznie opalać? Jak korzystać w zdrowy sposób z łóżek solarnych? Jakie są konsekwencje nieumiejętnego opalania się? Zapraszamy do lektury!

Jak się bezpiecznie opalać na słońcu?

Żaden z preparatów ochronnych nie stanowi całkowitej bariery przed słońcem, ale warto regularnie używać kremów ochronnych i smarować takie części ciała, jak ramiona oraz twarz. Odpowiedni środek należy dobrać w zależności od rodzaju karnacji, najsłabsze preparaty mogą stosować szatynki i brunetki o ciemnej cerze, z kolei blondynki i osoby naturalnie rude powinny unikać słońca i stosować bardzo mocne filtry przeciwsłoneczne. Ewentualne oparzenia i podrażnienia skóry warto zwalczać z użyciem takich specyfików jak aloes, ocet, kefir oraz chude mleko. Przed udarem słonecznym ochroni częściowo kapelusz albo chustka, należy również unikać opalania się w godzinach, kiedy jest największe natężenie promieni słonecznych, tj. pomiędzy 11:00 i 15:00.

Jak się bezpiecznie opalać w solarium?

Jak korzystać z łóżek solarnych? Zazwyczaj nad bezpieczeństwem opalających się osób czuwa wykwalifikowany personel, warto więc zapytać o podstawowe zasady opalania się lampami UV. Zanim przystąpisz do opalania ciała w solarium, konieczne będzie prześledzenie historii chorób oraz zmian skórnych, oraz określenie typu Twojej skóry. Jeśli chcesz zabezpieczyć przed opalaniem niektóre fragmenty ciała, takie jak na przykład twarz oraz wrażliwe okolice bikini, możesz skorzystać z folii aluminiowej oraz ręcznika i przykryć nimi powierzchnie, które chcesz ochronić.

Opalać możesz się w stroju kąpielowym, w bieliźnie lub nago, w zależności od tego, jak duże partie ciała chcesz poddać działaniu promieni UV. Podczas opalania korzystaj z okularów ochronnych, unikaj opalania w solarium, gdy aktualnie zażywasz jakieś leki. Solarium nie jest wskazane osobom z cerą trądzikową lub bardzo jasną, osoby z tendencją do tworzenia się piegów również powinny unikać tej metody! Optymalna ilość wizyt w solarium to kilka kilkunastominutowych sesji, aż do momentu uzyskania lekkiej opalenizny ciała.

Jakie są konsekwencje nieumiejętnego opalania się?

Dlaczego warto opalać się świadomie? Konsekwencji nieumiejętnego opalania jest sporo. Zbyt długie i częste przebywanie na słońcu może prowadzić do:

  • oparzeń słonecznych – objawiających się pęcherzami i zaczerwienieniami na skórze,
  • udaru słonecznego – spowodowanego przegrzaniem,
  • czerniaka – nowotworu skóry spowodowanego nieodpowiednim zabezpieczaniem skóry podczas opalania.