Jak prać dywan?

Jak prać dywan?

Jak prać dywan? Jak usunąć stare plamy i zabrudzenia? O czym należy pamiętać i jakich sposobów unikać? Zapraszamy do lektury!

Preparaty do czyszczenia dywany

Aby uprać dywan, ważne jest, by wybrać właściwy preparat. Preparat do czyszczenia dywanu może być w płynie lub w postaci suchej piany. Dywany syntetyczne czyścimy suchą pianą, natomiast dywany wełniane czyścimy z wykorzystaniem płynu do czyszczenia dywanów.

Jak prać dywan? Jakich środków użyć w tym celu?

Zanim przystąpimy do czyszczenia dywanu, należy przeprowadzić próbę. Na wybrany fragment dywanu nakładamy niewielką ilość preparatu i zostawiamy na godzinę. Pozytywny wynik próby (czyli brak odbarwień) oznacza, że możemy użyć danego preparatu. Po zakończonym czyszczeniu dywan należy odkurzyć, aby podnieść jego włosie oraz wciągnąć zabrudzenia. Dywan stawiamy pod meble z powrotem dopiero wtedy, gdy całkowicie on wyschnie.

Jak usunąć plamy i zabrudzenia z dywanu?

Plamę należy usunąć od razu po jej zrobieniu. Najpierw obsypujemy zabrudzone miejsce solą, a następnie zostawiamy na godzinę. Stare plamy można zeskrobać nożem oraz użyć środka do czyszczenia, nie należy ich trzeć i roznosić po całym dywanie! Płyny do czyszczenia wykładzin, dywanów i tapicerek meblowych oraz samochodowych charakteryzuje szybkie działania, świeży zapach oraz ochrona przed brudem. Jeśli nie mamy dobrych warunków i miejsca, by powiesić i dosuszyć dywan, w ostateczności dywan można oddać do specjalistycznej pralni.

Jak dbać o dywan? Czyść go regularnie!

Aby cieszyć się pięknym i czystym dywanem, należy go regularnie sprzątać, odkurzać i usuwać na bieżąco zanieczyszczenia oraz plamy. Dywany najlepiej odkurzać co 2 lub 3 dni oraz raz na kilka tygodni wytrzepać z sierści zwierząt i ludzkich włosów. Aby skutecznie usunąć zabrudzenia, warto czyścić dywany małą szczotką lub ssawką. Plamy można wywabić wodą z płynem do naczyń lub domowy roztworem z octu i sody oczyszczonej. Roztwór do czyszczenia należy przygotować w proporcji 1 szklanka octu na 2 szklanki wody.

Zabrudzenia, które powstały w wyniku zalania, na przykład winem, należy osuszyć ręcznikiem i unikać wcierania ich głębiej w fakturę dywanu! Plamy z tłuszczu usuwamy z pomocą sody oczyszczonej lub mąki ziemniaczanej. Zabrudzenie miejsce należy delikatnie osuszyć, a następnie zasypać na kilka godzin mąką. Zabrudzenia po świecach i wosku należy przykryć papierowym ręcznikiem i zaprasować.