Jak odkamienić czajnik?

Jak odkamienić czajnik?

Zastanawiasz się jak odkamienić czajnik? Ten prosty zabieg potrafi zdziałać cuda i nadać drugie życie Twojemu sprzętowi. Dowiedz się, jak o niego dbać, żeby posłużył Ci przez lata, a przy okazji dobrze wyglądał.

Klasyczny ocet

Pierwszy sposób jest stosowany od bardzo dawna i polecą Ci go babcia oraz mama. Chodzi oczywiście o zastosowanie octu. Nie przepłacaj jednak w jego wyborze i kup najtańszy, zwykły ocet, za który nie zapłacisz więcej niż 2 zł. Następnie wlej do czajnika szklankę octu oraz szklankę wody. Taką mieszankę zagotuj 2-3 razy, po czym wylej zawartość. Z pewnością po kuchni roznosi się teraz nieprzyjemny zapach, a czajnik nie nadaje się do użytku. Dlatego wlej do niego wodę i zagotuj kilka razy, aż nieprzyjemny zapach zniknie i gotowe!

Jak odkamienić czajnik, czyli uniwersalna cytryna

Cytryna to powszechnie dostępny owoc, który możesz dostać praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Przez swoją kwasowość idealnie nadaje się do odkamieniania czajnika, podobnie jak ocet. Wyciśnij więc z cytryny sok, tak by wypełnić jedną szklankę albo kup gotowy kwasek cytrynowy. My jednak polecamy Ci wykorzystanie świeżego owocu. Następnie wlej szklankę soku do czajnika i pozostaw tak na godzinę albo dwie. Na sam koniec wylej sok z czajnika i zalej go wodą. Zagotuj ją kilka razy, a sprzęt będzie czysty.

Łupiny z ziemniaków

A co powiesz na zastosowanie łupin z ziemniaków? To mało znany sposób, który zasługuje na uwagę. Wystarczy bowiem dodać do wody w czajniku kilka łupinek, a następnie ją zagotować. Najlepiej będzie, jeśli powtórzysz tę czynność kilka razy, jednak pamiętaj o tym, żeby za każdym razem dodawać świeże łupinki od ziemniaków. Tani sposób, ale bardzo skuteczny.

Wielozadaniowa soda oczyszczona

Soda oczyszczona to kolejny sposób na to, by odkamienić czajnik. Działa równie skutecznie co ocet czy cytryna, lecz niestety również wiążę się z przykrym zapachem. Żeby odkamienić z jej pomocą czajnik wystarczy, że dwie łyżki sody wsypiesz do urządzenia i pozostawisz tak na kilkanaście minut. Soda oczyszczona dotrze do wszystkich zakamarków czajnika i sprawi, że będzie czysty i świeży. Na sam koniec nie pozostaje Ci nic innego, jak umycie go, by pozbyć się przykrego zapachu.