Jak korzystać z akcji w Photoshopie?

Niniejszy artykuł pod tytułem Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zacznijmy od wyjaśnienia czym są akcje w Photosopie.  W dużym skrócie jest to zbiór zrejestrowanych czynności wykonywanych kolejno po sobie, który dąży do uzyskania finalnego efektu. Mamy  tu na myśli proste efekty (np. zmiana rozdzielczości zdjęcia), bądź bardziej rozbudowane operacje.

Jak mogą nam pomóc?

Powtarzanie tej samej czynności każdorazowo do nowego zdjęcia z czasem staje się męczące i żmudne. Akcje pozwalają nam zaoszczędzić sporo czasu. Dzięki nim jednym kliknięciem możemy obrobić cały folder zdjęć.  Wystarczy, że zajmiemy się jednym zdjęciem wykonując czynność wyostzrenia czy przycinania. Podczas tych czynności następuje nagrywanie krok po kroku. Następnie akcja zostaje zapisana i wykorzystana na całym folderze z pozostałymi zdjęciami. Program sam otwiera i modyfikuje każde zdjęce. Jeśli często wykonujecie powtarzalne zestawy operacji warto je „nagrać” tak by móc skorzystać z nich w każdej chwili.

Jak stworzyć własny zestaw?

Zanim stworzymy jakąkolwiek akcję, najpierw ustalamy cele.

Zacznij od otworzenia Panelu  Operacji  (Alt + F9). Drugim krokiem jest stworzenie nowej operacji i zestawu. W zależności od tego, czy w panelu operacji skupimy się na zestawie bądż na konkretnej operacji, po kliknięciu „powiel” stworzymy kopię tej operacji lub zestawu. Jeśli ustawiliśmy parametry narzędzi to możemy zacząć nagrywanie wybierając przycisk „zacznij”.  Już w tym momencie Photoshop zaczyna reestrować nasze działania. Kiedy znajdujemy się na zestawie akcji oznacza to, że możemy już ją zapisać.

Czy możemy modyfikować akcje (oeracje)?

Oczywiście, że można, jednak stanowi to troszkę większy problem.  Wszystko zalezy od tego, czego będzie dotyczyć zamierzona edycja operacji. Chcąc skasować zbędne kroki, a w ich miejsce nagrać inne, nie będzie stanowić to dla nas problemu. Problem pojawia się jedynie wtedy, kiedy nie zamierzamy kasować danej operacji, a jedynie minimalnie ją zmienić.

Akcje w Photoshopie bardzo ułatwiły nam zadanie i pozwoliły zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu!