Ile kosztuje odpis aktu urodzenia?

Niniejszy artykuł pod tytułem Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Interesuje Cię, ile kosztuje odpis aktu urodzenia? Podpowiadamy, jakie koszta wiążą się z odpisem zupełnym, a jakie z odpisem skróconym. Wyjaśniamy także jak złożyć wniosek o wydanie odpisu aktu!

Czym jest odpis zupełny aktu urodzenia, a czym skrócony? Ile kosztuje odpis aktu urodzenia?

Odpis aktu urodzenia to oficjalny dokument, który otrzymuje się w Urzędzie Stanu Cywilnego, podczas rejestracji dziecka. Pierwszy egzemplarz jest darmowy, natomiast za każdy kolejny trzeba już zapłacić. Ile kosztuje odpis aktu urodzenia?

Opłata skarbowa za wydanie dokumentu to od 22,00 do 50,00 złotych, w zależności od tego, na jakim odpisie nam zależy. Koszt sporządzenia i wydania odpisu skróconego aktu cywilnego to 22,00 zł, natomiast odpis zupełny aktu stanu cywilnego kosztuje 33,00 zł.

Odpis zupełny różni się od skróconego tym, że zawiera więcej informacji, znajdują się w nim zarówno te dane, które były podawane przy sporządzaniu aktu, jak i późniejsze aktualizacje (np. zmiana nazwiska).

W przypadku, gdy zależy nam na skróconym odpisie wielojęzycznym, opłata za wydanie takiego dokumentu wynosi 22,00 złotych. Jeśli chcemy działać poprzez pełnomocnika, do opłaty skarbowej należy jeszcze doliczyć 17,00 złotych.

Jak złożyć wniosek o wydanie odpisu aktu urodzenia?

Procedury dotyczące wydawania odpisu aktu urodzenia określa ustawa z dnia 28 listopada 2014 roku, a także konwencja nr 16. Aby uzyskać taki dokument, należy złożyć wniosek w Urzędzie Stanu Cywilnego (osobiście w urzędzie, za pomocą ePUAP lub wysłać pocztą). Wzory wniosków są dostępne w Internecie.

Odpis aktu urodzenia można wydać na wniosek:

  • Osoby, której dotyczy akt urodzenia
  • Małżonka/żony osoby, której dotyczy akt urodzenia
  • Rodziców osoby, której dotyczy akt urodzenia
  • Dziadków
  • Dzieci
  • Wnuki
  • Opiekuna
  • Sądu

Jeśli procedura wymaga przesłania dokumentu z innego Urzędu Stanu Cywilnego niż ten, w którym złożono wniosek, czas oczekiwania na odpis wynosi kilka dni roboczych. W innej sytuacji dokument jest wydawany od razu po złożeniu wniosku.

Do wniosku należy dołączyć potwierdzenia opłat oraz określić preferowany sposób odbioru dokumentu. Możliwe jest wygenerowanie dokumentu w postaci elektronicznej i odbiór za pomocą platformy ePUAP.