Życie w XXI wieku nie jest wcale tanie, coraz droższe produkty spożywcze, presja otoczenia, aby posiadać wszystko najlepsze i najdroższe nie sprzyja oszczędzaniu. Chciałbyś zacząć to robić, ale nie wiesz jak zacząć i czy jest to w ogóle możliwe? Spokojnie, pokażę Ci 4 kroki do oszczędzania pieniędzy.
Wydaje Ci się to banalne, a wręcz dziecinne? Całkiem możliwe, ale jest to naprawdę skuteczne. Wybierz sobie jakiś nominał z monet i za każdym razem, jak będziesz je miał w portfelu (przykładowo 5 zł), wrzucasz do skarbonki, nie ma znaczenia, czy będzie to tylko jeden pieniążek, czy 10 takich samych monet, wszystkie muszą wylądować w skarbonce. Bądź uczciwy z samym sobą i nie wyciągaj pieniędzy ze skarbonki, dopóki nie uzbierasz odpowiedniej kwoty, albo wtedy kiedy zacznie brakować miejsca. Zapobiegawczo możesz zakupić taką skarbonkę, której nie można otworzyć, tylko trzeba ją zbić, żeby dostać się do środka. Pamiętaj, że oszczędzasz na coś, więc cały czas myśl, że każda wyciągnięta moneta oddala cię od zamierzonego celu. Gdy uzbierasz już sporą kwotę, wcale nie musisz jej wydać, następnym krokiem może być założenie lokaty, na którą będziesz wpłacał pieniądze.
Na zakupy wybieraj się tylko z listą. W ten sposób kupisz te rzeczy, które są Ci naprawdę potrzebne. Kupuj w osiedlowych sklepikach lub sieciach znanych sklepów, korzystaj z promocji! Nie ma niczego złego w robieniu zakupów na promocji, nie należy przepłacać za coś, co można kupić za mniejszą kwotę. Planuj swoje wydatki na jedzenie, ubranie oraz produkty do higieny, najlepiej, jeśli będziesz robił zapas np., szamponów, czy mydeł. Wybieraj produkty z długim terminem ważności, które wystarczą na dłużej. Idąc na zakupy z listą (i trzymając się jej!) zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale także czas.
W banku możemy założyć konto oszczędnościowe, na które będziemy sami wpłacać pieniądze. Co więcej, jeśli chcemy, aby przelewy były regularne, możemy ustawić na naszym koncie przelew stały, który będzie wykonywany, co miesiąc z głównego konta na konto oszczędnościowe, wystarczy tylko wybrać odpowiednią kwotę. Oprócz tego takie konta mają specjalne oprocentowanie roczne, które powiela nam kwotę, którą sami wpłaciliśmy. Problem jest natomiast z wypłacaniem takich pieniędzy, ponieważ, często za przelew wykonany z konta oszczędnościowego, pobierana jest dość wysoka prowizja, dlatego przed podpisaniem umowy, należy dokładnie zapoznać się z ofertą danego banku, aby nie dać się wrobić.
Jeśli ktoś nigdy nie oszczędzał będzie mu naprawdę trudno zacząć. Nie zrażaj się pierwszymi porażkami, podkradaniem pieniędzy ze skarbonki lub kupieniu jakiejś dodatkowej rzeczy. Staraj się być konsekwentnym i dąż do zrealizowania założonego wcześniej celu, spróbuj wyrobić w sobie nawyk oszczędzania, traktuj to jako inwestycję w przyszłość.