Walka o zdrowie - ćwicz tak, jak Ci wygodnie

Walka o zdrowie – ćwicz tak, jak Ci wygodnie

Coraz więcej ludzi w dzisiejszych czasach postanawia zapisać się na siłownię w Warszawie i zawalczyć o nowe ciało i zdrowsze życie. Nadmierne kilogramy, jeśli są niewielkie, zwykle nie są zbyt kłopotliwe. Jeśli jednak przeradzają się w nadwagę, a potem w otyłość, to wówczas trzeba jak najszybciej zacząć działać. Podstawą jest zdrowe odżywianie, które powinno być połączone z ćwiczeniami fizycznymi. Zła dieta, szkodliwe nawyki żywieniowe, intensywny tryb życia, używki – to wszystko może prowadzić do otyłości, a to spowoduje liczne problemy ze zdrowiem, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Zapisując się na siłownię robi się pierwszy krok w stronę nowego, lepszego życia. Nieważne w jakim się jest wieku i jak duże ma się problemy ze swoją sylwetką – ważne, by od samego początku przyłożyć się do ćwiczeń i intensywnie walczyć o zgubienie zbędnych kilogramów.

Indywidualny trening

Nowoczesna siłownia warszawska jest bogato wyposażona w najlepszej jakości sprzęt sportowy. Można w takim miejscu korzystać z elektrycznych bieżni, które pozwalają spalić mnóstwo kalorii, wygodnych rowerków stacjonarnych, wzmacniających i wyszczuplających mięśnie nóg i pośladków, a także kajaków, których zadaniem jest wyrzeźbienie mięśni ramion, rąk i grzbietu. A to przecież tylko kilka propozycji jednej ze stref – tak zwanej strefy cardio. Możliwości są zatem niemal nieograniczone. Tym bardziej, że na siłowni można ćwiczyć w pojedynkę lub skorzystać z zajęć grupowych.

Inną opcją, słynącą ze swojej skuteczności, jest trening pod okiem trenera personalnego. Dlaczego jest on taki efektywny? Głównie dlatego, że jest „skrojony na naszą miarę”. Trener osobisty najpierw przeprowadza wywiad z klientem, badając jego oczekiwania i diagnozując stan obecny organizmu (tutaj bardzo istotne jest wymienienie wszystkich obecnych i przeszłych kontuzji czy jakichkolwiek dysfunkcji organizmu). Następnie ustala indywidualny tok ćwiczeń, a często również pomaga zadbać o odpowiednią dietę. Kolejny krok to już egzekucja założeń – pod czujnym okiem naszego osobistego motywatora.

Program ćwiczeń – dopasuj go do swoich potrzeb

W ofercie siłowni jest zazwyczaj kilkanaście programów treningowych, dopasowanych do płci, wieku i potrzeb klienta. Dla osób początkujących przygotowano program wstępny, który dzieli się na cardiogimnastykę i na gymcardio. Polegają one na serii ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie, zarówno z użyciem sprzętu sportowego, jak i bez niego. Kolejny jest program podstawowy – skupia się on na tym, by klient regularnie i systematycznie wykonywał ćwiczenia. Ma on umocnić to, co już się osiągnęło w poprzednim programie i przygotować ciało do intensywniejszych ćwiczeń. Następnym krokiem jest program Progress – to intensywny zestaw ćwiczeń dla osób zaawansowanych, podzielony na poszczególne okresy: na 3 miesiące, 6 miesięcy i na rok. Do wyboru są także programy spersonalizowane, przystosowane do konkretnego wieku klienta, na przykład te stworzone z myślą o osobach niepełnoletnich 16+, czy ludziach starszych, po 50 roku życia. Z programów można również skorzystać bez opieki trenera, zapoznając się z ich specyfikacją na stronie internetowej.

Ćwiczenia w grupie

Kolejną propozycją siłowni w Warszawie są zajęcia dla grup zorganizowanych. Na takie treningi może uczęszczać każda osoba, która ma wykupiony karnet na siłownię. Zajęcia grupowe są podzielone na kilka podkategorii. Każde z nich mają inny cel, ale wszystkie są prowadzone przez trenerów, którzy mają w tych konkretnych dziedzinach duże doświadczenie. Do najpopularniejszych zajęć, które cieszą się największym zainteresowaniem zarówno kobiet jak i mężczyzn, można zaliczyć m.in. Attack na brzuch i pośladki. To zajęcia o bardzo sprecyzowanym celu, jakim są problematyczne partie ciała w postaci pośladków, ud i nóg. Ćwiczenia te wyszczuplają te partie ciała, modelują je i wzmacniają. Dodatkowym plusem jest możliwość pozbycia się cellulitu, co doceni wiele kobiet. Inną interesującą propozycją są zajęcia Body Pump, na których wzmacnia się mięśnie, modeluje je i rzeźbi, unikając jednocześnie ryzyka pojawienia się nadmiernego umięśnienia. To dobre zajęcia dla kobiet, które chcą mieć zarysowane mięśnie, ale nie chcą wyglądać męsko.

Praca nad swoim ciałem na siłowni może przynieść skuteczne rezultaty – wystarczy być konsekwentnym i systematycznym, a także cierpliwym, gdyż kilogramy powinno się tracić powoli i niezbyt drastycznie, by nie pojawiły się z powrotem w efekcie jo-jo. Dziś jest to o tyle łatwiejsze, że wśród siłowni w Warszawie mamy tyle różnych opcji, programów treningowych i stref ćwiczeń, że każdy może wśród znaleźć te, które najbardziej odpowiadają jego specyficznym, indywidualnym wymaganiom.