Rehabilitacja po urazach – od czego zacząć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kiedy ktoś z naszej rodziny przeżyje wypadek i potrzebuje rehabilitacji, w głowach mamy istny armagedon. Załatwianie wszystkich urzędowych spraw, szpitalna papierologia, troska o zdrowie bliskiej osoby- taki natłok myśli może doprowadzić człowieka do szaleństwa. Ważne jest jednak zachowanie spokoju, gdyż sam wypadek to często dopiero początek walki o całkowite zdrowie. Rehabilitacja po urazach jest częstym następstwem takiego incydentu, więc najrozsądniejszą rzeczą, którą możemy zrobić, jest wzięcie paru głębokich oddechów i spokojne zapytanie- od czego powinniśmy zacząć?

Czy czas ma znaczenie?

No dobrze, przeżyliśmy już pierwszy szok i powoli zadomawiamy się w nowej rzeczywistości. Nie warto tracić czasu na rozpamiętywanie. Trzeba od razu zakasać rękawy i wziąć się do roboty!

Eksperci są zgodni, że im szybciej rozpocznie się rehabilitacje po urazie, tym lepiej! Oczywiście we wszystkim należy w pierwszej kolejności słuchać lekarza prowadzącego, który oceni kiedy najwcześniej pacjent może wstać ze szpitalnego łóżka. Bardzo ważnym jest, aby nadmienić, że rehabilitacja z gruntu polega na regeneracji ludzkich tkanek- jeśli zaczniemy ją zbyt prędko, możemy doprowadzić do sytuacji, w której stan zdrowia pacjenta zacznie się pogarszać.

Przepis na wyzdrowienie

Chyba jasnym jest, że nie ma uniwersalnej recepty na powrót do zdrowia po urazie. Warto jednak wiedzieć, że rozpoczęcie od zapewnienia możliwie jak najlepszych sesji fizjoterapeutycznych, znacznie zwiększy szanse na prędki powrót do zdrowia.

Jeśli jednak odpowiednie zabiegi mamy już zapewnione, wypada zastanowić się nad zabiegami około rehabilitacyjnymi. Może to być na przykład odpowiedni masaż, który zapewnia szybszą regeneracje tkanek, a także odnowę dla ciała po męczących sesjach. Wzięcie pod uwagę psychoterapii także nie jest złym pomysłem. Wiele osób wstydzi się swoich wizyt w takich gabinetach i próbuje przejść przez trudy powrotu do zdrowia na własną rękę. Takie próby mogą być niestety bardzo szkodliwe dla ich ciała, gdyż zespół stresu pourazowego może się utrzymać nawet wtedy, kiedy ciało będzie już jak nowe.

Najważniejsze to nie tracić wiary

Przeżywanie urazu bliskiej osoby jest bardzo trudne i może ciągnąć się przez naprawdę długi czas. Prędkie zaczęcie rehabilitacji po urazach czy rozsądne dobieranie zabiegów towarzyszących, jest bardzo ważne na początku, gdyż stanowi to o przyszłym przebiegu rehabilitacji. Najważniejsze jest jednak, aby nie tracić wiary w lepsze jutro i z uporem brnąć do celu. Jeśli miało się dobry start, finisz będzie tylko formalnością.