Odchudzanie - jak zacząć?

Odchudzanie – jak zacząć?

Zastanawiasz się, jak zacząć odchudzanie? To bardzo dobrze! Zawsze jest dobry czas, żeby zadbać o siebie i swoje zdrowie. Grunt to robić to z rozsądkiem, aby przypadkiem nie zrobić sobie krzywdy. Dowiedz się, co robić.

Czy muszę się odchudzić?

Na początek określ, czy odchudzanie faktycznie jest Ci potrzebne. W tym celu oblicz swoje BMI. Możesz to zrobić poprzez specjalne kalkulatory internetowe. Nie wiesz im jednak na słowo, ich obliczenia są orientacyjne. Każdy z nas jest bowiem inne i, mimo że jest szczupły, może ważyć więcej niż nieco tęższa od niego osoba. Wszystko przez to, że jesteśmy inaczej zbudowani i niektórzy z nas mają więcej mięśni, które są po prostu cięższe.

Jeśli jednak jesteś pewien, że musisz się trochę odchudzić, zacznij od określenia sobie celu. Niech będą to np. 4 kg w ciągu jednego miesiąca, a finalnie 12 kg mniej. Jest to racjonalne i możliwie do osiągnięcia. Żeby widzieć jakieś efekty, które będą Cię motywowały, waż się co tydzień i mierz obwód swoich ud, rąk oraz brzucha.

Odchudzanie z głową

Podchodząc do odchudzania,nie działaj radykalnie. Nie ma nic gorszego niż głodówki oraz rygorystyczne, codzienne ćwiczenia po kilka godzin. Rozpoczynając swoją dietę, zacznij od wyeliminowania z niej wszystkiego, co niezdrowe. Zrezygnuj więc ze słodyczy, chipsów, fast foodów oraz słodkich napoi. Zamiast nich szukaj naturalnych źródeł cukru np. w owocach. Słodkie napoje zastąp wodą, a jeżeli nie lubisz jej smaku, dodaj do niej trochę cytryny albo limonki.

Teraz gestia ćwiczeń. Jeżeli dawno nie uprawiałeś żadnego sportu, zacznij od ruchu 2-3 razy w tygodniu po około 30 minut. Pamiętaj, że dopiero po 20 minutach Twój organizm zaczyna spalać zbędną tkankę tłuszczową. Decydując się na taki rozkład ćwiczeń, wyrobisz sobie nawyk i sam będziesz szukał sposobności do uprawiania sportu. Co więcej, w ten sposób nie zrobisz sobie krzywdy i będziesz mieć energię na podjęcie kolejnego wysiłku. Po dwóch tygodniach lub więcej, kiedy poczujesz, że stać Cię na więcej, możesz wydłużyć czas ćwiczeń o kilku minut, aż dojdziesz do pełnej godziny.

Odchudzanie to świetny pomysł. Należy tylko podejść do niego ze zdrowym rozsądkiem, a osiągniesz najlepsze efekty, unikając niepożądanego efektu jojo.