Najlepsze sposoby na ból pod łopatką

Niniejszy artykuł pod tytułem Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Ból pod łopatką najczęściej wiąże się z nieprawidłowym wykonywaniem ćwiczeń lub wynika z długiego przebywania w niewygodnej pozycji. Jakie są inne przyczyny bólu? Jak można się go pozbyć? Zapraszamy do lektury!

Z czego może wynikać ból pod łopatką?

Ból pod łopatką wynika najczęściej z długotrwałego przebywania w jednej pozycji lub nieprawidłowego wykonywania ćwiczeń fizycznych. Prawa ręka, którą wykonujemy na co dzień wiele czynności, może ulec przeciążeniu i generować promieniujący, ostry ból.

Inne przyczyny dolegliwości to:

  • Wady postawy (np. boczne skrzywienie kręgosłupa)
  • Niewłaściwa postawa ciała i noszenie ciężarów na jednym barku
  • Urazy i przeciążenie spowodowane nadmiernie intensywnymi treningami
  • Osteochondroza (choroba degeneracyjna kręgosłupa) lub spondyloza (choroba zwyrodnieniowa)
  • Dyskopatia (wysunięcie krążka międzykręgowego)
  • Choroby stawu barkowego (zmiany zwyrodnieniowe barku lub cieśń podbarkowa)

Ból okolicy łopatkowej a choroby układu krwionośnego

Bólu nie należy lekceważyć, ponieważ może on być także oznaką innego schorzenia, np. zapalenia opłucnej lub kamicy żółciowej. Ból w okolicy łopatki może się pojawiać także w przebiegu chorób serca, takich jak:

  • Zawał serca
  • Zapalenie osierdzia
  • Tętniak aorty

Najlepsze sposoby na ból pod łopatką

Do lekarza należy się udać, gdy ból trwa dłużej niż kilka dni lub kilkukrotnie powraca. Metody leczenia bólu można podzielić na działania fizjoterapeutyczne i farmakologiczne. Leczenie zaczyna się od odciążenia bolesnej łopatki, choremu podaje się również środki przeciwzapalne i przeciwbólowe (w postaci tabletek lub żelu). Diagnostykę warto rozszerzyć o badanie RTG lub rezonans magnetyczny. W krytycznych sytuacjach wdraża się leczenie operacyjne.

W przypadku intensywnego bólu zalecana jest między innymi krioterapia oraz metoda fizjoterapeutyczna wykorzystująca pole magnetyczne. Pacjent powinien udać się na masaż tkanek głębokich okolicy łopatki oraz wykonywać zalecane przez lekarza lub fizjoterapeutę ćwiczenia na łopatki, które rozciągają mięśnie i poprawiają stabilizację układu kostnego.

UWAGA: W przypadku zauważenia bólu pod łopatką w towarzystwie innych objawów, takich jak kołatanie serca, czy osłabienie, należy udać się niezwłocznie do lekarza.