Masz paskudną kontuzję? Zobacz jak się jej pozbyć

Niniejszy artykuł pod tytułem Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kontuzja to jedna z gorszych rzeczy, jakie mogą przydarzyć się osobom lubiącym i uprawiającym sport. Pojawiają się one niezależnie od wieku oraz płci, przytrafiają się w różnych sytuacjach i ważne jest, aby w takim wypadku odpowiednio ją wyleczyć, aby móc, jak najszybciej wrócić do uprawiania sportu.

Skręcona kostka

To najczęstszy uraz, jakiego można się nabawić, uprawiając sport. Taki rodzaj kontuzji może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń, ale nie zawsze, dzieli się go na lekki uraz, średni i ciężki, ważne jest, aby w każdej sytuacji zareagować prawidłowo.

I stopień skręcenia kostki, objawia się lekkim bólem i minimalnym ograniczeniem ruchowym. W takim przypadku nie musimy iść do lekarza, wystarczy dużo odpoczywać, nie przeciążać skręconego stawu i robić sobie zimne okłady lub smarować odpowiednimi maściami.

II stopień skręcenia stawu, objawia się dość sporym bólem, utrudnia chodzenie, a także widać dużą opuchliznę. W tym wypadku należy skonsultować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy, przepisania odpowiednich leków, usztywnienia nogi, a czasami i także zlecenia rehabilitacji.

III stopień to najgorszy z możliwych stanów skręcenia kostki, możliwość poruszania się samodzielnie jest znikoma, ból często nie do wytrzymania, krwiak i obrzęk obejmują cały staw skokowy. Wizyta u lekarza to konieczność, ponieważ prawdopodobnie będzie trzeba założyć gips, aby usztywnił nogę, a po jego zdjęciu dalej trzeba będzie nosić usztywniacz.

Stłuczenie kolana

Taki uraz przydarza się nie tylko sportowcom. Czasami nieuważny krok może doprowadzić do tego, że będziemy mieli problem z kolanem. Gdy dojdzie do takiego wypadku, należy samodzielnie zastosować chłodny kompres na bolące miejsce, a następnie udać się do lekarza, który prawdopodobnie będzie musiał usztywnić staw ortezą lub gipsem. Po zdjęciu usztywnienia konieczna jest rehabilitacja, oprócz profesjonalnych zajęć z rehabilitantami można samemu ćwiczyć w domu lub masując uszkodzony staw.

Urazy mięśni

Jeśli dojdzie do stłuczenia mięśni, należy natychmiast przerwać wykonywaną aktywność fizyczną, przyłożyć zimny okład i usztywnić dane miejsce. Następnie w kolejności, należy udać się do lekarza, aby ten wykonał niezbędne badania, aby mógł ustalić rodzaj uszkodzenia mięśnia i dobrać do niego odpowiednią rehabilitację. Niektóre stłuczenia mięśni nie wymagają interwencji specjalisty dzieje się tak, gdy ból jest mały i możemy poruszać daną kończyną. W przypadku, gdy ból jest spory i utrudnia nam poruszanie się, koniecznie trzeba iść na wizytę lekarską.