Jak przyrządzić brukselkę na obiad?

Niniejszy artykuł pod tytułem Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Brukselka to bardzo niedoceniane warzywo, które, podane w odpowiedni sposób może stanowić smaczny dodatek do obiadu. Jak przyrządzić brukselkę, by była smaczna i chrupiąca?

Jak przyrządzić brukselkę? Jakie są jej właściwości?

Brukselka to warzywo bogate w witaminy oraz składniki mineralne. Kapusta brukselska zawiera bardzo dużo witaminy C, witaminy z grupy B A, E oraz K, a także cenny kwas foliowy i przeciwutleniacze. W brukselce można znaleźć również mangan, żelazo, magnez, fosfor, wapń, cynk i miedź, a także błonnik. Warzywo ma dobroczynny wpływ na wiele układów ludzkiego organizmu.

Brukselka:

  • chroni błony śluzowe
  • pomaga zmniejszyć ilość cholesterolu we krwi
  • wpływa pozytywnie na pracę układu pokarmowego i usprawnia trawienie
  • wzmacnia układ odpornościowy
  • pomaga oczyścić organizm z toksyn
  • wykazuje działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe
  • chroni układ krwionośny i kontroluje ciśnienie krwi
  • pomaga utrzymać ciążę i wpływa na prawidłowy rozwój dziecka
  • przeciwdziała osteoporozie

Brukselkę można dodawać do sałatek, podawać z bułką tartą, w formie duszonej lub zapiekanej. Jak przyrządzić brukselkę, by była smaczna? Oto kilka prostych sztuczek!

Jak przyrządzić brukselkę – praktyczne porady kulinarne

Najprostszy sposób na przygotowanie brukselki to gotowanie kilka minut (bez przykrycia) w wodzie z niewielką ilością soli. Warzywo można podawać z rozpuszczonym masłem lub zasmażką z bułki tartej.

Praktyczne porady kulinarne: 

  • Aby brukselka się szybciej ugotowała, należy ją obrać z zewnętrznych liści i odkroić końcowy kawałek głąba, a następnie moczyć kilka minut w zimnej wodzie. Czas gotowania warzywa powinien być jak najkrótszy.
  • Jeśli chcesz zniwelować gorycz brukselki, możesz wstawić ją przed gotowaniem na dwie godziny do zamrażalnika. Do wody, w której gotuje się brukselkę, można dodać też szczyptę cukru. Inny sposób na pozbycie się charakterystycznej goryczki to gotowanie warzywa w mleku z odrobiną cynamonu.
  • Brukselkę można podawać w formie pieczonej, z dressingiem. Aby przyrządzić sos, wystarczy oliwa, miód i ocet balsamiczny. Warzywo można posypać prażonymi ziarnami słonecznika lub tartym parmezanem.

UWAGA: w przypadku osób chorych na niedoczynność tarczycy włączenie brukselki do diety należy skonsultować z lekarzem