Jak fotografować księżyc?

Niniejszy artykuł pod tytułem Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Fotografowanie nocą nie należy do łatwych zajęć. Jak fotografować księżyc, gwiazdy i inne planety Układu Słonecznego? Mamy dla Was kilka praktycznych i cennych porad. Zapraszamy do lektury!

Jak fotografować księżyc – obowiązkowy sprzęt

Jeśli chcesz uchwycić piękno księżyca i zrobić wyjątkowe fotografie, ważny jest sprzęt oraz jego odpowiednie ustawienie.

Do fotografowania księżyca konieczny będzie:

  • Aparat z manualnym trybem
  • Szeroki obiektyw z długą ogniskową
  • Statyw
  • Urządzenie do zdalnego wyzwalania migawki

Podobnie jak przy fotografowaniu zorzy polarnej, aby wykonać dobre zdjęcia księżyca, warto udać się w miejsca oddalone od świateł miast. Przed rozpoczęciem fotografowania należy wyłączyć wszystkie źródła światła, takie jak latarki, czy lampy błyskowe.

Do zaplanowania ujęć warto skorzystać z pomocy aplikacji takich jak Google Earth Photographers Ephemeris, czy Stellarium. Dzięki tym programom można wyznaczyć dokładne godziny wschodu oraz zachodu Księżyca i zaplanować wyprawę w plener. Specjaliści od astrofotografii radzą, by dla uzyskania najlepszych efektów, dobrze fotografować na około trzy godziny po wschodzie księżyca. Dobry czas na fotografowanie to dzień przed lub dzień po pełni Księżyca.

Jak fotografować księżyc? Oto kilka praktycznych porad!

Jak fotografować księżyc i inne ciała niebieskie?

  • Aby uchwycić piękno księżyca z jego wszystkimi detalami, warto zastosować niską wartość ISO i przymknąć przysłonę do f/8 – f/11. Kluczowy jest także czas migawki. Do uchwycenia zjawiska konieczny jest krótki czas otwarcia migawki oraz obiektyw z długą ogniskową.
  • Na czas korzystania ze statywu należy wyłączyć stabilizację optyczną (VR)
  • Początkowe parametry, które można ustawić, to czas ekspozycji 1/200 sekundy oraz przysłona f11.0. Następnie należy metodą prób i błędów modyfikować te wartości
  • Aby zminimalizować drgania aparatu w trakcie wykonywania zdjęć, warto użyć statywu oraz urządzenia do zdalnego wyzwalania migawki (np. zdalnego pilota na podczerwień lub samowyzwalacza). Kadr należy ustawić wcześniej, nie na ostatnią chwilę przed fotografowaniem!
  • Widoczność nocnego nieba można sprawdzić z pomocą aplikacji Light Pollution Map

Warto wykonywać zdjęcia w formacie RAW, by później mieć większe możliwości ich edycji. W trakcie późniejszej obróbki można między innymi skorygować takie parametry, jak balans bieli.