Gdzie można zobaczyć zorzę polarną?

Gdzie można zobaczyć zorzę polarną?

Do zaobserwowania Aurora Borealis konieczne są dobre warunki pogodowe oraz odrobina cierpliwości. Gdzie można zobaczyć zorzę polarną? W których krajach to zjawisko jest najlepiej widoczne? Zapraszamy do lektury!

Aurora Borealis, czyli zorza polarna

Aurora Borealis, czyli zorza polarna to zjawisko świetlne występujące, wtedy, gdy silnie naładowane cząstki zderzają się z ziemskim polem magnetycznym w pierścieniu wokół bieguna północnego. Zorze mogą świecić na wiele różnych kolorów. Ludzkie oko jest w stanie dostrzec najczęściej barwę białą lub zieloną, pozostałe kolory można uchwycić na fotografiach wykonanych aparatem z szerokim obiektywem.

Zasięg występowania tego zjawiska opisuje KP, czyli współczynnik aktywności magnetycznej. Im wyższy KP, tym większa szansa na zaobserwowanie zorzy polarnej. Gdzie można zobaczyć zorzę polarną?

Gdzie można zobaczyć zorzę polarną?

Zorza polarna to zjawisko, które można obserwować między innymi w północnej Skandynawii. Aurora Borealis występuje także na Grenlandii, w północnej Kanadzie i na Alasce. Jednym z najlepszych miejsc do podziwiania tego zjawiska jest Norwegia, świetne warunki do obserwowania zorzy charakteryzują także Laponię oraz Islandię. Zorzę polarną można tam obserwować od października do marca, w godzinach 20:00 – 01:00.

Najlepsze warunki do obserwacji zorzy to bezchmurne niebo oraz księżyc w nowiu. W obszarach podbiegunowych zorza jest widoczna już przy KP równym 1, natomiast w Polsce, by zobaczyć zorzę, KP musi wynosić minimum 7. W polowaniu na zorzę mogą być przydatne aplikacje takie jak Aurora Notifier oraz Aurora Alerts Northern Lights. Dzięki nim można sprawdzić aktywność i występowanie zjawiska na danym terenie. Co jeszcze warto wiedzieć?

Gdzie można zobaczyć zorzę polarną – praktyczne porady

Jeśli chcesz zaobserwować to piękne zjawisko, pamiętaj o kilku zasadach:

  • Stanowisko do obserwacji Aurora Borealis powinno się znajdować jak najdalej od skupisk miejskich
  • Do kilkugodzinnego polowania na zorzę należy się odpowiednio przygotować – konieczne są zimowe buty, ciepła, wiatroodporna kurtka, termiczna bielizna i rękawiczki
  • Warto wziąć ze sobą na polowanie latarkę – czołówkę
  • W miejsce obserwacji najlepiej podjechać samochodem, warto zmieniać lokalizację co jakiś czas, by móc obserwować zjawisko z różnych perspektyw