Elektrolity – dlaczego warto je stosować w okresie letnim?

Niniejszy artykuł pod tytułem Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Tarot dla początkujących – co powinieneś wiedzieć o stawianiu kart należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

W określę letnim nasz organizm traci dużo więcej wody, a razem z tym cenne elektrolity, które są ważne dla prawidłowego działania gospodarki wodno-elektrolitowej. Ich nie dobór może powodować wiele zaburzeń i złe samopoczucie. Sprawdź, dlaczego warto latem skupić się na dostarczaniu elektrolitów.

Elektrolity – czym są?

To naładowane kationy (potas, magnez, sód, wapń) oraz ujemne naładowane aniony (fosforany, chlorki, wodorowęglany). Wszystkie te związki są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego ich niedobór należy systematycznie uzupełniać zwłaszcza porą letnią. Elektrolity odpowiedzialne są za przewodzenie impulsów nerwowych i uczestniczą w kurczliwości mięśni, w tym także mięśnia serca.

Co powoduje niedobór elektrolitów?

Niedobór elektrolitów bardzo często prowadzi do odwodnienia, więc jeśli odczuwasz takie objawy jak: zaparcia, biegunki, senność, przewlekłe zmęczenie, bóle głowy i zawroty, drżenie mięśni, obrzęki, zaburzenie rytmu serca, omdlenia oraz zmiana ciśnienia krwi koniecznie należy je uzupełnić.

Jak dostarczyć odpowiedniej ilości elektrolitów?

Najlepszym sposobem będzie picie dużej ilości wody mineralnej, jak również napojów izotonicznych, które są bogate w niezbędne aniony i kationy. Oprócz tego warto zainteresować się elektrolitami dla dorosłych, które można kupić bez recepty w aptece. W diecie, również można dostarczać elektrolitów. Potas znajduje się w takich produktach jak: buraki, bataty, sok pomidorowy, arbuz, szpinak, fasola, banany i soja. Z koleji magnezu można szukać w pestkach dni, otrębach pszennych, grochu, migdałach, orzechach, płatkach owsianych czy kaszy gryczanej. Wapń dostarczysz jedząc produkty mleczne, ryby, rośliny strączkowe, brokuły, natkę pietruszki, szpinak, kapustę, kukurydze, marchewkę, a także orzechy.

Jak ograniczyć utratę elektrolitów latem?

Jeśli nie chcesz tracić zbyt dużej ilość elektryków najlepiej jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek:

  1. Ogranicz wysiłek fizyczny.
  2. Nie zmieniaj drastycznie diety.
  3. Nie pij ziół moczopędnych takich hak mięta czy rumianek.

Badanie elektrolitów w organizmie

Jeśli chcesz sprawdzić jaki masz poziom elektrolitów w swoim organizmie, warto wykonać jonogram. Badanie to najlepiej wykonać z samego rana na czczo, czyli co najmniej 12 godziny od ostatniego zjedzonego posiłku. Kilka dni przed jonogramem nie powinno się gwałtownie zmieniać dietę i palić papierosów. Zaleca się, również nie wykonywać wysiłku fizycznego i nadmiernie stresować. Prawidłowe stężenie elektrolitów, które powinno znajdować się w ludzkim organizmie to:

Potas – 3,5 – 5,5 mmmol/l,

Sód – 135 – 145 mmol/l,

Magnez – 0,65 – 1,2 mmo/l,

Wapń 2,25 – 2,75 mmol/l

Czytaj więcej na https://www.apo-discounter.pl/elektrolity-c-1844.